מחלות אף וסינוסים

מחלות אף אוזן גרון

מחלות אף וסינוסים הן רבות ומגוונות, נפרט כאן על הנפוצות שבהן:

ניתוח אף פלסטי

תיקון חיצוני של האף ושיפור המראה האסתטי שלו. מיועד גם למי שאינו מרוצה ממראה אפו וגם למי שעבר טראומה באף (עם שבר או בלי שבר) ועקב כך נפגע מראה האף (האף קיבל עיוות כלשהו). ניתוח אף פלסטי אינו בהכרח רק קוסמטי ולעיתים אף נדרש מבחינה בריאותית.

נזלת אלרגית

מתעוררים בבקרים עם התעטשויות מרובות, אף נוזל או גדוש וסתום? מגרד בגרון וצריך לכחכח, העיניים דומעות? גם אם עשיתם ברור ואתם יודעים למה אתם אלרגיים וגם אם טרם עשיתם ברור – יש איך לטפל ולהקל עליכם!

נזלת שאינה אלרגית

יכול להיות מאד דומה לנזלת אלרגית רק שלא נמצא אלרגיה בבירור. יכול להיות סתם תופעות של נזלת תמידית שלעולם אינה נעלמת…

סינוסיטיס (דלקת של הסינוסים) חריף וכרוני

"חריף" הכוונה שסובלים מהסימפטומים פחות מ- 12 שבועות ו"כרוני" הכוונה שסובלים מאותן תופעות יותר מ- 12 שבועות. נזלת מוגלתית – קדמית (יוצאת מהאף) או אחורית (נגר אחורי שיורד בגרון במקום דרך האף) או לסירוגין – גודש אפי – "האף סתום ולא יוצא כלום". מחלות אף וסינוסים מסוג זה גורמות לכאב או/ו לחץ בפנים או בראש, כאב שיניים, אובדן חוש הריח, חום – לא חייב להיות! התסמינים נמשכים יותר מ- 5 ימים, אינם משתפרים או אפילו מחמירים! יכול להיות מצב של סינוסיטיס כרוני ועליו התקפים "חריפים", או סינוסיטיס חוזרת – התקפי סינוסיטיס חריפים שמחלימים מהם אך הם חוזרים בתדירות גבוהה.

מחלות אף וסינוסים

פוליפים בתוך האף

יכולים להיות על רקע אלרגי או לא אלרגי. הפוליפ הינו גוש רירית ג'לטינוטי – יכול להופיע כיחיד בודד שחוסם את חלל האף או חללי האף ויכול להיות כמקבץ פוליפים, אשר חוסמים חלקית או באופן מלא.

"ממצא חריג" באף או באחד הסינוסים

גוש שלא ברור טיבו – בד"כ מתגלה בעת הדמיה (CT סינוסים), או בבדיקה פיזיקלית של האף.

סטיית מחיצה וכונכיות מוגדלות

גורמים לחסימה של חללי האף וקושי בנשימה אפית (לעיתים גם לנחרה בשינה). יכול להיות בשילוב עם נזלת (אלרגית ולא אלרגית) ועם פוליפים.

אדנואידים מוגדלים

האדנואידים בעצם מהווים רקמה לימפטית הדומה לרקמת השקדים שבלוע. ניתן לקרוא להם גם "השקד השלישי". לעיתים רקמה זו מוגדלת וחוסמת את הלוע העליון, זה שמאחורי האף ובכך גורמת לחסימה אפית. הגדלה של רקמה זו נפוצה יותר אצל ילדים מאשר במבוגרים, אך גם במבוגרים היא יכולה להופיע ואף להיות מוגדלת ולחסום. 

רקמה זו של האדנואידים יכולה גם להוות מצע לחיידקים ובכך לגרום לנזלת מוגלתית, כרונית. חשוב לציין שלא תמיד ניתן לדעת בוודאות שהיא הגורם לנזלת כי ישנם גורמים רבים לנזלת, כך שגם לאחר כריתתה לא בטוח שהנזלת תיעלם ולכן נזלת לבדה אינה סיבה מספיק טובה לניתוח!

דילוג לתוכן