מחיצת אף עקומה: מה הסיכונים והפתרונות האפשריים?

מחיצת אף עקומה

תוכן עניינים

מצוננים כמעט כל הזמן בלי סיבה? קשה לכם לנשום כשהאף סתום כל הזמן? חשוב לבדוק האם הסיבה לכך לא נעוצה במחיצת אף עקומה. אם מחיצת האף עקומה היא עלולה לגרום להפרעה בכניסה ויציאת אוויר מהאף לריאות, לגרום לגודש באף, ולעיתים לדלקות סינוסים חוזרות ונשנות. כדי לנשום בחופשיות, רצוי להיבדק ולגלות מהם הפתרונות האפשריים לקושי בנשימה אפית.

מהי מחיצת האף?

מחיצת האף הינה שכבת סחוס ועצם עדינה המפרידה בין הנחיריים ושני חללי האף – ימין ושמאל.  היא ממוקמת בחלק המרכזי ביותר של האף במקום בו האוויר הנשאף דרך האף זורם פנימה אל תוך הלוע והגרון ומשם אל הריאות. באופן טבעי, רצוי לו לאדם לנשום דרך האף ולא מהפה מאחר והאף בנוי לכך. האף דואג לסינון וניקוי האוויר הנשאף ללחלח אותו ולחמם אותו טרם כניסתו אל הריאות.  כשהאף סתום או כאשר יש גודש ונזלת או ליחה, נגרם קושי משמעותי לנשום דרך האף.  בנוסף, עלולה להתפתח דלקת. אחת הסיבות לחסימה אפית יכולה להיות מחיצת אף עקומה אשר מפריעה למעבר האוויר. מחיצת אף עקומה עלולה להיגרם כתוצאה מפציעה או חבלה או  מהתפתחות לא תקינה של המחיצה. לסובלים מנזלת כרונית, אף סתום וקושי בנשימה, כדאי להיבדק ולבחון אם מדובר במחיצת אף עקומה.

מה הסיכונים של מחיצת אף עקומה?

מחיצת אף עקומה גורמת לקושי של מעבר אויר מן האף אל הריאות ולהיפך. לעיתים יש גם תחושה של מראה לא אסתטי. אדם שמתקשה בשאיפה מן האף ינשום דרך הפה. שאיפה זו אינה מסננת מלחלחת ומחממת את האויר כמו שהאף יודע לעשות. כך, עולה הסיכון לזיהום הריאות ממזהמים שונים כמו אבק, פיח, חיידקים ווירוסים.  שאיפה מהפה תעלה את הסיכון לייבוש רקמות הלוע והגרון ולתחושת אי נוחות. הנוזלים המצטברים במערות האף והסינוסים עלולים להתפתח לדלקת. בנוסף, בעת השינה, בשל מעבר האוויר הלא תקין, עלולות להתפתח הפרעות שינה והתעוררויות מרובות.  קושי זה משפיע על איכות החיים באמצעות חוסר ערנות וריכוז, עייפות ועצבנות. על מנת להימנע מכל אלו רצוי לתקן מחיצת אף עקומה.  ובעיקר כדאי לחזור לנשום אויר נקי הזורם בחופשיות.

מהם הפתרונות האפשריים לתיקון מחיצת אף עקומה?

כיום הפתרון העיקרי לתיקון מחיצת האף הוא ניתוח. ניתוח "רגיל" או "אנדוסקופי" שבאמצעותו מוחדר מכשור עדין הנקרא אנדוסקופ הכולל מצלמה זעירה וסיב אופטי לתוך האף ללא ביצוע חתכים חיצוניים. באמצעות המכשיר המתקדם או באמצעות מבט ישיר יכול הרופא לבצע פרוצדורות מתוך פנים האף כולל הקטנת כונכיות מוגדלות ועיצוב הסחוס של המחיצה למראה בריא ואסתטי. ניתוח מסוג זה אורך בדרך כלל בין שעה לשעתיים והוא מבוצע תחת הרדמה כללית.

התאוששות מניתוח מחיצת אף עקומה

ההתאוששות מניתוח מחיצת אף אינה אורכת זמן רב וגם אינה מלווה בכאבים קשים. לאחר הניתוח יושאר המטופל באשפוז להשגחה עד ליום המחרת. לאחר מכן ישוחרר לביתו כאשר בשבוע הראשון מומלץ לו לאכול מזונות רכים ולא חמים. להימנע משתיה חמה ומפעילות גופנית מאומצת וחשיפה לחום או לשמש. לרוב ישנה בצקת בתוך האף שתחלוף מעצמה בשבועיים הראשונים אך היא תקשה בהתחלה על הנשימה דרך האף והנשימה תהיה דרך הפה בעיקר. כמו כן ישנן הפרשות דמיות מרובות שפוחתות עם הימים ועד שבועיים ימים. יש להימנע מקינוח האף כל החודש הראשון ובמקום זאת לבצע שטיפות מי מלח לאף, מרובות וחוזרות במהלך היום. ואם יש כאב קל או אי נעימות ניתן לטפל בכך באמצעות תרופות לשיכוך כאבים. לאחר כשבועיים יפנה המטופל לביקורת אצל הרופא המנתח. שבועיים ימים זו חופשת המחלה המקובלת. במידת הצורך היא תוארך. בדרך כלל כעבור חודש יוכל המטופל בהדרגה לחזור לפעילות ספורטיבית ולנהוג כשגרה.

האם ניתוח הינו המוצא היחיד?

מטופלים רבים חוששים מן הפרוצדורה הניתוחית ומחפשים פתרונות אחרים בדמות תרופות להורדת גודש באף ונגד הצטננות וחומרים שונים אשר משפיעים לטובה על מעבר האוויר ופתיחת דרכי הנשימה. פתרונות אלו קיימים ובחלק מהמקרים מספיקים ואז ניתן להימנע מניתוח, אך לא תמיד הם מספקים פתרון מלא. בדרך כלל מוצעים פתרונות לאו לתקופת ניסיון בטרם מחליטים על ניתוח. ורק אם אין הטבה משמעותית, פונים לפתרון הניתוחי. יש להדגיש כי הניתוח מטפל בבעיית החסימה ולא בנזלת, אך לעיתים קרובות הנזלת פוחתת לבד בעקבות הניתוח בשל מעבר טוב יותר של האוויר.

למי מומלץ לפנות לניתוח מחיצת אף עקומה?

על מנת להימנע מתופעות של קושי בנשימה אפית, ניתן לבדוק האם מדובר בסטייה של המחיצה הגורמת לחסימה ואפשרות לניתוח לתיקון המחיצה. כדי שהתוצאות יהיו מיטביות ומחיצת האף אכן תתוקן בצורה נאותה, רצוי לבחור ברופא מנתח מנוסה ומיומן אשר מאחוריו ניתוחים רבים מסוג זה. כשאתם בוחרים רופא, דאגו לבדוק את הרקע שלו, את מידת האמינות שלו והמלצות שונות של מטופלים קודמים עליו, כדי שתוכלו ליהנות מאויר צח וזורם באף.

לסיכום

מחיצת אף עקומה עשויה לגרום לשורה של בעיות, החל מפגיעה במראה של האף וכלה בקשיים בנשימה, בזיהומים ודלקות חוזרות בסינוסים, תופעות של גודש ושל אי נוחות, והפרעות בשינה בגלל הקושי לנשום היטב. הדרך היעילה והבטוחה לתקן מחיצת אף עקומה הינה באמצעות ניתוח אשר אינו מותיר צלקות חיצוניות ומבוצע כולו דרך החלק הפנימי של האף. ההתאוששות ממנו מהירה יחסית, ולאחר שבועיים פחות או יותר ניתן יהיה לחזור לשגרה, בכפוף להוראות הרופא. חשוב לבחור ברופא מיומן ומנוסה לניתוחים מסוג זה על מנת שהתוצאות יהיו מיטביות.

דילוג לתוכן