המלצות לאחר ניתוח אף

המלצות לאחר ניתוח אף_640x426

תוכן עניינים

המלצות לאחר ניתוח אף – הסברים כיצד להתנהל לאחר ניתוח אף

ניתוח אף רפואי לתיקון המחיצה והקטנת הכונכיות מתבצע בהרדמה כללית ונמשך כשעה.

מיד לאחר הניתוח יוצאים לחדר התאוששות. כשמו כן הוא –  שם נמצאים בהשגחה לצורך התאוששות. השהות שם הינה כשעה ואז מועברים למחלקת האשפוז.

ניתוח אף פלסטי גם הוא מתבצע בהרדמה כללית ונמשך כשעתיים. ניתוח אף משולב שכולל גם תיקון מחיצה וגם פלסטיקה של האף יכול להימשך כשלוש שעות.

דימום לאחר הניתוח 

ניתוחי אף מכל סוג הם ניתוחים שיחסית מדממים וגם הסיכוי לדמם לאחר הניתוח גבוה יותר מאשר בניתוחים אחרים. בגמר הניתוח המנתח/ת שמים טמפונים באף למניעת דמם מסיבי. יש מנתחים שמשתמשים בטמפונים אשר יש צורך להוציאם יום למחרת הניתוח וטרם לשחרור המטופל/ת. ויש כאלו שמשתמשים בטמפונים שנמסים לבד ואין צורך בהוצאתם.

ההמלצות הן קודם כל להימנע מקינוח האף בתקופה שלאחר הניתוח, בדרך כלל כחודש שלם. במקום זאת לבצע שטיפות אף עם מי מלח. שטיפות מרובות וחוזרות.

השטיפות עוזרות בניקוי ההפרשות באופן עדין יותר וכזה שלא יגרום לדימום וגם עוזרות בהחלמה של האף. ולכן חשובות במיוחד. כמו כן השטיפות עוזרות במניעת הידבקויות, סיבוך אפשרי לאחר ניתוח באף. הידבקויות כאלו יכולות לגרום לקושי בנשימה בהמשך.

חשיפה לשמש

 יש להימנע ממאמצים וחשיפה לחום או לשמש. מומלץ גם להימנע ממקלחות רותחות או חמות מדיי.

תזונה

בשבוע הראשון שלאחר הניתוח יש לאכול דברם רכים ולא קשים, ולא חמים. כמו כן להימנע ממשקאות חמים.

זמן ההתאוששות

בדרך כלל ניתנת חופשת מחלה של כ- 14 ימים וזה הזמן שלוקח להתאושש באמת מניתוח כזה. ההתאוששות איננה כרוכה בכאב אלא בעיקר באי נוחות בשל ההפרשות הדמיות שממשיכות לצאת מהאף והבצקת שיש בתוך האף בהתחלה. הבצקת גורמת לכך שהאף עדיין סגור וקשה לנשום ממנו בהתחלה. עם הימים שחולפים הבצקת פוחתת וההפרשות מתמעטות עד שהן פוסקות לגמרי. אין מניעה מלטוס כעבור שבועיים מהניתוח. כעבור חודש ניתן לחזור לפעילות רגילה כולל ספורט.

התנהלות עם הגבס

 במקרה של ניתוח אף פלסטי מונח גבס על האף מיד עם סיום הניתוח והוא מוסר כעבור שבוע. יש להימנע מהרטבת הגבס ומלגעת בו. ומומלץ לישון על הגב עם ראש מעט מורם. כעבור שבוע מסירים את הגבס וניתן לשטוף את הפנים כולל האף באופן חופשי אך עדין.

פעילות ספורטיבית

לאחר ניתוח פלסטי מומלץ לחזור לפעילות ספורטיבית מלאה רק כעבור חודשיים, ולהימנע גם מהנחת משקפיים על האף בתקופה זו.

 לסיכום, יש לציין שניתוח פלסטי אינו נחשב ניתוח כואב. אמנם המראה של הפנים הינו דרמטי אך אין זה כרוך בכאב משמעותי. בדרך כלל הכאב הוא כזה שאקמול או אופטלגין מעלימים בקלות. הגבס מוסר כעבור שבוע, אך הסימנים והבצקות נשארים עד שבועיים ימים. הסימנים הם בדרך כלל שטפי דם מתחת לעיניים.  כל הסימנים נעלמים כעבור שבועיים וניתן להתרשם ממראה האף החדש אך חשוב לזכור שהמראה האמתי והסופי מתקבל לעיתים עד שנה ממועד הניתוח. כעבור חודש האף חוזר לעצמו אך יכולים לקחת מס' חודשים עד שבאמת כל הנפיחויות נעלמות.

דילוג לתוכן