השאירו כאן פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

בוטוקס או חומצה היאלורונית: ההשוואה המלאה ומה עדיף?

בוטוקס או חומצה היאלורונית

תוכן עניינים

כל מי שפנה לרופא מומחה בנוגע לקמטי הפנים לצורך טיפול באמצעות הזרקה, שמע על רעלן הבוטוקס ועל החומצה ההיאלורונית כשתי הדרכים המקובלות ביותר היום כדי לטפל בתופעה זו. אך מה ההבדל ביניהן ומה היתרונות והחסרונות של כל אחד מהם? במאמר זה נסכם את כל מה שאתם צריכים לדעת בנוגע להזרקת בוטוקס או חומצה היאלורונית. בנוסף, נשווה ביניהן כדי לדעת אחת ולתמיד – מה עדיף?

בוטוקס או חומצה היאלורונית – אז מה באמת יותר עדיף?

בשנים האחרונות, נשים וגברים רבים פונים למרפאות בבקשה לסייע להם להחליק את קמטי הפנים ולהשיג מראה זוהר, צעיר ומלא חיים. כיום שני החומרים המקובלים ביותר לטיפול הינם בוטוקס וחומצה היאלורונית.  ישנם מיתוסים על בוטוקס וחומצה היאלורונית. אנו נסביר על כל אחד מהחומרים לחוד, מה מקורו ומה פעולתו על הגוף שלנו. בהמשך נשווה בין שני החומרים הפופולאריים הללו להחלטת קמטי פנים.

בוטוקס

החומר הפעיל בבוטוקס הינו רעלן בשם בוטולניום המופק מחיידקים הנקראים קלוסטורידום בוטולוניום. בטבע, הרעלן הזה עלול לגרום למוות בקרב בני אדם ובעלי חיים בשל התכונה הייחודית שלו לשתק שרירים.  החומר הפעיל אותו מזריקים לעור ולשריר עבר זיקוק ולכן אינו רעיל ואינו מסוכן יותר. עם זאת, בהזרקה רשלנית למקום הלא נכון בפנים הוא עלול לגרום לתסמינים הדומים מעט לשפעת. תסמינים אלו כוללים חולשה, בחילות וצמרמורות. ההשפעה נמשכת בין שלושה לחמישה חודשים והוא גורם לשיתוק השרירים הגורמים לקמטים. בד"כ סביב הפה, העיניים, בין הגבות ובמצח. לאורך שנות השימוש הרבות בו לא נרשמו תופעות לוואי חמורות או מקרים קשים.   מדי פעם אנו מדווחים על תקלות שנגרמו בשל שגיאות במינון ובמיקום ההזרקה. בדרך כלל, קבלת טיפול ההזרקה במקומות מוסדרים ועל ידי רופאים מומחים ומיומנים עוברת בהצלחה עם תוצאות רצויות מאוד שמשפרות באופן דרמטי את מראה הפנים. כשמפסיקים את הטיפול בהזרקות, הפנים חוזרות למראה הטבעי ורבים מדווחים כי הקמטים הפכו עמוקים פחות מהעבר ופחות מורגשים.

חומצה היאלורונית

חומצה היאלורונית נמצאת בגוף שלנו באופן טבעי בתאי העור, המפרקים והעיניים ועוזרת להם להיות מלאי לחות ואלסטיות. סביב גיל 25 – 30 חלה ירידה טבעית בחומצה ההיאלורונית בגוף.  בגילאים אלו ניתן כבר לראות שינויים הקשורים ליובש, לירידה בגמישות העור ובקמטוטים סביב הפה והעיניים. החומצה ההיאלורונית משמשת ברפואה למספר תחומים – טיפות עיניים לעיניים יבשות, טיפול באמצעות הזרקה למפרקים בעלי סחוס מועט וגם לטיפולים אסתטיים של מילוי קמטים. היא זהה לחלוטין לחומצה ההיאלורונית אשר נמצאת בגוף באופן טבעי ולכן הגוף סופג אותה ביתר קלות וללא תופעות לוואי. פרט חשוב נוסף הוא שהחומצה ההיאלורונית משמשת בעיקר כטיפול מונע להזדקנות העור. מומלץ להתחיל להזריק אותה כבר לפני גיל שלושים על מנת למנוע את הופעת הקמטים ולשמור על מראה עור צח וחלק במראה טבעי ולא מלאכותי. טיפול אחד משפיע על העור למשך כחצי שנה עד שנה בממוצע.

מה היתרונות ומה החסרונות של כל אחד מן החומרים?

מאחר ושני החומרים נחשבים לבטוחים לשימוש, כל עוד מקפידים על מינון ומיקום הזרקה מדויק היתרונות והחסרונות שלהם מתמקדים בעיקר בצרכים וברצונות שלכם ובמטרה אותה תרצו להשיג:

משך זמן ההשפעה

הבוטוקס מעניק השפעה זמנית יותר, של עד חמישה חודשים.  החומצה ההיאלורונית מעניקה לכם עד שנה של מראה פנים חלק וצעיר. הבוטוקס מתאים במיוחד למי שרוצה רק להתנסות לקראת אירוע חשוב שהוא רוצה להיראות בו במיטבו. החומצה ההיאלרונית מתאימה למי שחשוב לו מראה צעיר וחלק לאורך זמן והוא מתכוון להתמיד בכך לאורך שנים.

מטרת הטיפול

הבוטוקס משמש בעיקר להחלקת קמטים וקמטוטים באמצעות שיתוק השרירים.  החומצה ההיאלרונית ממלאת את אזור הקמטים ומחזירה נפחים במקומות שבהן חסר. הבחירה בין שני החומרים או הבחירה בשניהם יחדיו הינה בהתאם לשיקולי הרופא. הרופא שוקל את אופן הטיפול על פי מצב הפנים וללא קשר לשיקול המטופל. מטופל המעוניין במניעת קמטים עוד בטרם הופיעו כאלו יכול לעשות זאת ע"י טיפול בבוטוקס. במקרים בהם העור חלק יחסית והקמטים לא מורגשים לא מומלץ להשתמש בחומצה ההיאלורונית.

המחיר

נכון להיום טיפול באמצעות בוטוקס יעלה למטופל בין 1,000 ל- 2,000 ש"ח בקירוב.  טיפול באמצעות חומצה היאלורונית מתומחר בדרך כלל בין 2,000- 3,000 ש"ח בקירוב למזרק.
כל מטופל/ת יזדקקו לטיפול שונה ובכמות משתנה בהתאם למצב הפנים שלו/שלה. בוטוקס בד"כ הינו טיפול בודד, טיפול בחומצה היאלורונית משתנה בין מזרק אחד למס' מזרקים. מספר הטיפולים בשנה משתנה בין אדם לאדם ונע בין 3-4 טיפולי בוטוקס.  חומצה היאלורונית מחזיקה זמן רב יותר והיא מוזרקת בין פעם לפעמיים בשנה. מספר המזרקים הוא לפי מצב הפנים.

רגישות ותופעות לוואי

לחומצה ההיאלורונית אין תופעות לוואי למעט רגישות או אדמומיות או שטפי שם כתוצרה מההזרקה עצמה, כל זמן שהיא מוזרקת במינון הנכון ולאיזור הנכון. לעומת זאת, גם הזרקה מושלמת של בוטוקס עלולה לגרום לאדמומיות ושטפי דם. יש לקחת בחשבון שיכולה להיות התפשטות של החומר לעבר שרירים לא רצויים ותפגע בהבעה או תוביל לצניחה זמנית של העפעף או הגבה. לרוב, אנשים רגישים מאד צריכים לצפות מראש לאדמומיות או שטפי דם. תופעות שנעלמות לבד תוך מספר ימים.

אז תזכרו שאפשר גם וגם!

משלבים את היתרונות של שני החומרים אותם במקביל במסגרת אותו טיפול. מילוי הקמטים בשילוב החלקתם מעניק אפקט מדהים למי שעור פניו נוטה לחריצי קמטים עמוקים, וגם כדי למנוע את המשך העמקת הקמטים עם הגיל. שימו לב כי הטיפול עם הבוטוקס והחומצה דורש מומחיות והבנה מלאה בתחום. במידה ואתם מעוניינים בטיפול משולב חשוב לפנות אך ורק לרופא מומחה בעלי ניסיון ומוניטין בתחום על מנת שהטיפול יביא לתוצאות רצויות ונאות וכדי שלא תתאכזבו.

דילוג לתוכן